Charlie i fabryka czekolady
Uniwersalny moralitet dla dzieci i młodzieży

Uniwersalny moralitet dla dzieci i młodzieży

Charlie i fabryka czekolady, powieść dla dzieci i młodzieży Roalda Dahla z pogranicza fantasy i realizmu magicznego. Opublikowana w Stanach Zjednoczonych w 1964  stała się natychmiastowym bestsellerem. Książka jest utrzymana w konwencji wesołej makabryczności, jak nazywała ją w tamtym czasie amerykańska prasa, co uniemożliwiło jej opublikowanie w Wielkiej Brytanii aż do 1967 roku, zaś w Polsce czytelnicy czekali na tłumaczenie książki do 1998 roku (jako Karol i fabryka czekolady tłum. Tomasz Wyżyński).

Fabuła

Powieść opowiada historię Charliego Bucketa, który każdego dnia przechodzi obok tajemniczej fabryki czekolady Wonki, nad którą unosi się niebiański zapach. Chłopiec uwielbia czekoladę jednak z uwagi na sytuację finansową swojej rodziny, może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku – w swoje urodziny. Kiedy ekscentryczny cukiernik, pan Willy Wonka, na łamach pracy ogłasza, że do wygrania jest pięć Złotych Biletów, a nagrodą jest wizyta w jego wspaniałej fabryce, dzieci na całym świecie spieszą po jego produkty. Charlie nigdy nie wierzył, że będzie miał okazję zobaczyć na własne oczy wnętrze fabryki – ale dzięki łutowi szczęścia jego marzenia niespodziewanie się spełniają, a to, co czeka go po przekroczeniu bram fabryki, przekracza najśmielsze oczekiwania chłopca. Tym bardziej że właściciel fabryki przygotował jeszcze jedną, wyjątkową nagrodę. “Charlie i fabryka czekolady” zakupisz w księgarni Taniej Książki.

Adaptacje

Charlie i fabryka czekolady była wielokrotnie adaptowana na język filmowy, a jej ekranizacje należą do kanonu światowego kina. Muzyczna adaptacja filmowa Mela Stuarta, luźno nawiązująca do wydarzeń dziejących się na łamach powieści, Willy Wonka i fabryka czekolady (1971), z Genem Wilderem w roli tytułowej, odniosła umiarkowany sukces w momencie premiery, ale stała się klasykiem, gdy przeniosła się do telewizji. Charlie i fabryka czekolady Tima Burtona (2005), z Freddiem Highmore jako Charliem i Johnnym Deppem jako Wonką, był bardziej wierny książce, ale otrzymał mieszane recenzje. W 1972 roku Roald Dahl napisał drugą część książki pod tytułem Charlie i Wielka szklana winda.

Autor

Roald Dahl urodził się w 1916 roku w rodzinie norweskich imigrantów w Llandaff w południowej Walii. Był pisarzem, scenarzystą, a także brytyjskim szpiegiem i pilotem samolotów myśliwskich podczas II wojny światowej. Do jego najpopularniejszych powieści należą:

-1964 Charlie i fabryka czekolady – wyd. pol. tłum. Tomasz Wyżyński, 1998
-1970 Fantastyczny pan Lis – wyd. pol. tłum. Władysław J. Wojciechowski, 1992
-1983 Wiedźmy – wyd. pol. tłum. Tomasz Wyżyński, 1997
-1998 Matylda – wyd. pol. tłum. Mariusz Arno Jaworski 1988

Pisarz zmarł w 1990 roku.