Charlie i fabryka czekolady
Charlie i fabryka czekolady

Charlie i fabryka czekolady

“Charlie i fabryka czekolady” to ponadczasowa  książka dla dzieci, którą w Polsce wydaje wydawnictwo Trefl SA. “Charlie i fabryka czekolady” została stworzona przez Roalda Dahla w 1965 roku, i opowiada o sympatycznych chłopcu, i jego niezwykłym zainteresowaniu do czekolady. 

O autorze

Roald Dahl urodził się w rodzinie norweskich imigrantów w Walii, i podczas drugiej wojny światowej służył w Royal Air Force, co miało wielki wpływ na jego twórczość literacką. Swoją pierwszą powieść “Gremlin” przedstawił, kiedy zainspirował się lotniczą legendą. Roald Dahl jest głównie znany ze swoich książek dla dzieci, m.in. “Charlie i fabryka czekolady” czy “Matylda”, lecz napisał także kilka książek dla dorosłych- “Cruelty”, “Madness”. Roald Dahl jest uważany za “największego twórcę historii dla dzieci w XX wieku”. 

Charlie i fabryka czekolady- Roald Dahl

Wyobrażaliście sobie miejsce, które opływa czekoladą? Czekoladowe telewizory, czy witaminolady…aż warto się rozmarzyć. Nie każdy wie o istnieniu takiego miejsca, a nawet jak się dowie, to naprawdę trudno się do niego dostać, tylko nielicznie zdołali tego dokonać, niezwykli z nich szczęściarze, a wśród nich znalazł się przypadkowo główny bohater- Charlie Bucket. Charlie Bucket to prosty chłopak, który prowadzi skromne życie, lecz brak pieniędzy nie zabrania być codziennie szczęśliwym, i być optymistycznie nastawionym do świata i ludzi. Charlie ma jedną słabość- czekoladę. Lecz brak pieniędzy sprawił, że Charlie może pozwolić sobie na nią jeden raz w roku- w swoje urodziny. Pewnego dnia, odnajduję w tabliczce czekolady, złoty kupon, który pozwoli mu, i innym czterem szczęśliwcom, dostać się do słynnej fabryki czekolady Willy’ego Wonki. Kiedy główny bohater dostaje się do fabryki, i w końcu może zobaczyć i skosztować tyle czekolady, ile tylko chce, Charlie powstrzymuję się od degustacji. Nie wie jeszcze, że Willy Wonka ma wobec niego i reszty konkretne zamiary.